Med den alsidige Prym Vario-tang kan du nemt isætte prym produkter som anorak, jersey, sports- og camping, snørerimge eller nitter som nemt fastgøres til det nødvendige stof eller læder uden en nål eller tråd.
Det vedhæftede pierceringsværktøj slår huller i stoffet med enten en 3 eller 4 mm diameter (ved at dreje hulkeglen). Og også øjen- og trykfiksere er ikke noget problem med kvalitetstænger.
Plastindløb med riller sikrer, at værktøjet holdes sikkert. Meget praktisk:
Den vedhæftede værktøjsdel bruges til at fjerne pierceringsværktøjerne og også holde tængerne sammen.
Behandlingsværktøjerne er ikke en integreret del af VARIO-tangene, men medfølger i pakkerne med trykknapper, snøreringe pg nitter. der kan også tilkøbes værktøj ( prym 673115 )så man kan sætte color snaps på ( farvede plastik trykknapper )